ZaĆĄto je energetski certifikat jeftin?

Troơkovi ishođenja energetskog certifikata u odnosu na cijenu nekretnine i ostale popratne troơkove su doista minimalni i zanemarivi.


 

Prosječan stan od 60 - 70m2 u Zagrebu ima cijenu od oko 700.000 kuna. Ako se uzme da zgrada ima 20 stanova, ukupan troơak energetskog pregleda, izvjeơtaja sa mjerama energetskih uơteda i izdavanja energetskog certifikata je oko 8.000 kuna. Na 20 stanova troơak po stanu je 400 kuna. Ili ako se računa na cijenu stana od 700.000 kuna, troơak je 0,06%, dakle beznačajan. Uzme li se da vrijedi 10 godina, godiơnji troơak za vlasnika stana je 40 kuna. U usporedbi sa godiơnjim troơkovima električne energije, osiguranja nekretnine, grijanja i hlađenja, vodne i komunalne naknade, radi se o zanemarivom troơku.
Troơak agencije za nekretnine je 100 puta veći od energetskog certifikata
Za prethodni primjer zgrade, agencija za nekretnine ukupni je troĆĄak kupcu i prodavatelju oko 5% cijene nekretnine, a troĆĄak energetskog certifikata oko 0,06%. Općenito gledano, troĆĄak agencije za nekretnine je oko 100 puta veći od troĆĄka energetskog certifikata, jer u naĆĄem slučaju angaĆŸman agencije koĆĄta 35.000 kuna. Naravno da je posao agencije za nekretnine vremenski zahtjevniji i odgovorniji od posla energetskog certifikatora, no svakako ne 100 puta. Dodatni troĆĄkovi kod prodaje stana su i solemnizacija kredita koja ima cijenu oko 2.000 kuna. Prema cijeni energetskog certifikata ako se radi za zgradu kao cjelinu to je 5 puta viĆĄe. Ne umanjujući vrijednost posla javnog biljeĆŸnika, sigurni smo da za solemnizaciju kredita ne potroĆĄi 5 puta viĆĄe vremena od energetskog certifikatora, već vjerojatno i manje. Stoga, moĆŸe se zaključiti da obzirom da vrijedi 10 godina i ako se radi energetski certifikat za zgradu kao cjelinu, cijena energetskog certifikata po stanu je vrlo mala.

Izvor: zelenaenergija.org


<< Nazad